Zvláštne plemená mačiek

Na svete existuje mnoho plemien mačiek. Najznámejšie plemeno je klasická dedinská. Rôzne plemená sa od seba líšia farbou srsti, veľkosťou, stavbou tela či povahou. Pre šľachtenie plemien však vznikajú aj rôzne deformácie a jedince, ktoré majú obrovské zdravotné problémy. Niektoré sa skrížili aj celkom prirodzene a v tom prípade ide zvyčajne o veľmi životaschopné mačky s výbornými loveckými schopnosťami a minimom chorôb či vád. Ale pozrime sa na tie najzvláštnejšie a najznámejšie plemená:
 Birmanská kočka
Birmanská mačka
Toto plemeno mačky patrí medzi jedno z najmierumilovnejších. Taktiež nežiarlia na deti. Rada sa hrá, mazná, avšak má dlhú srsť ktorej vyčesávanie a zbavovanie sa z oblečenia nie je práve najobľúbenejšou činnosťou.
 
Bengálska mačka
Toto plemeno je pomerne mladé. Cieľom zakladateľky bolo, aby savzhľadom podobala divokým mačkovitým šelmám a povahou domácim mačkám. Je známa dobrý zdravím a údajne vám nevydriape oči pri kúpaní.
 plemeno Ragdoll
Ragdollská mačka
Plemeno je veľmi málo známe. Patrí medzi jedno z väčších avšak často sa pri ňom vyskytujú rôzne chyby ako napríklad krátky chvost a slabý a dlhý krk. Ide o mierne flegmatické plemeno. Človeka neobťažuje ale rada sa nechá hladkať a maznať.
 
Nórska lesná mačka
Táto mačka okamžite upúta pozornosť svojím robustným zjavom. Majú rady pohyb na čerstvom vzduchu a hry. Má charakteristický biely golier a hustý chvost. Hustá srsť je výsledkom neľahkých podmienok, v ktorých toto plemeno vzniklo a žilo. Údajne je výborným lovcom a hovorí sa, že tieto mačky sprevádzali Vikingov na ich plavbách.
Norská kočka

Mainská mývalia mačka (Maine coon)
Je to najväčšia ušľachtilá mačka. Hovorí sa o nich, že majú psiu povahu. Majú rady prírodu, voľnosť a prežijú aj v horších podmienkach. Maine coon je jedno z plemien, ktoré neboli umelo šľachtené. Tieto mačky sú veľmi mohutné a veľké, avšak napriek tomu aj veľmi priateľské a mierumilovné. Napriek tomu, že ide o prírodné plemeno sú náchylné na srdcové choroby a problémy s kĺbmi.