Teplo rodinného krbu

Snom nás viacerých je založiť si rodinu a bývať v útulnom rodinnom domčeku so záhradkou obklopenom prekrásnym prírodným prostredím. Deťom by sa zasa páčilo mať na záhrade psa, mačku  a iné zvieratá. Dom je pre nás miestom pocitu istoty a bezpečia i odpočinku. Keď ho naviac postavíme podľa našich predstáv vlastnými silami sami, vytvárame si k nemu citovú väzbu.
prázdninová chata
Byt je malou časťou obytného domu, v ktorom žijeme. Samozrejme spoločne s našimi susedmi zdieľame i spoločné priestory.   
Podľa veľkosti si môžeme zaobstarať garsónku, alebo jeden a viac izbový byt. Pre finančne zabezpečených sa ponúkajú mezonety a apartmány.

Výhody rodinného domu oproti bytu:
·         Kúrenie: nezávislé na ústrednom kúrení – keď nám je zima prikúrime si.
·         Veľa súkromia – nerušia nás susedia – napríklad v nedeľu ráno skorým klepaním rezňov alebo vŕtaním do steny.
·         Dostatok miesta na odpočinok, regeneráciu psychických a fyzických síl podľa individuálnych potrieb každého z nás. Možnosť chovať vonku domácich miláčikov, venovať sa kutilstvu a hobby. Exteriér vhodný na trávenie voľného času (napríklad grilovačky, stanovačka na dvore).
·         V tichej lokalite poskytuje anonymitu a psychický oddych.

Nevýhody rodinného domu:
·         Časom starne a vyžaduje si drobné úpravy, pravidelné kosenie trávnika a údržbárske práce.
·         Časovo je náročný na upratovanie oproti bytu, je rozlohou väčší a má aj priľahlé priestory (garáž, altánok…), o ktoré sa treba starať.
·         Je cenovo náročnejší ako byt, pretože má väčšiu rozlohu, navyše záhradu s garážou.
·         V prípade, že dom nie je postavený v centre mesta, ale v dedine, vyžaduje sa dobrá logistika (odvoz detí do školy, na krúžky, nakupovanie, cestovanie za kultúrou a mimopracovnými aktivitami)
městská budova
Treba si zvážiť svoje rozhodnutie. Bývanie v dome alebo v byte má svoje plusy a mínusy, preto si treba dobre zvážiť svoje rozhodnutie a prípadne sa poradiť s odborníkom.