Záhrada bez záhrady? Prečo nie.


1.Plán
Rozpíšte si čo chcete pestovať a kde to chcete mať. Každá rastlina má iné nároky na svetlo,vodu,substrát alebo živiny. Zožeňte si kvalitnú literatúru,prípadne nájdite vhodné stránky na internete.
Malý tip: plánik si nakreslite,budete to mať jednoduchšie a prehľadné,priestor využite na maximum.

zelenina
 
2.Nádoby,náradie
Pri tom ako budete vyberať nádoby si všímajte okrem dizajnu aj materiál. Plastové kvetináče sú síce ľahké a lacné ale nevydržia toľko ako keramické prípadne kameninové. V každom prípade berte do úvahy aj nosnosť vášho balkóna. Z náradia budete určite potrebovať lopatku,hrabličky a krhlu. Investujte radšej do odolnejších kovových materiálov. Nezabudnite na zahradnícke rukavice.
Malý tip: ak máte balkón príliš malý,dajú sa kúpiť aj rôzne závesné kvetináče,ktoré tiež splnia svoju funkciu.
 
3.Substrát,hnojivo
Výber substrátu a hnojiva je veľmi dôležitý,od toho záleží ako sa rastlinkám bude dariť a akú úrodu pozbierate. Tým,že vaša zeleninka nebude rásť vo voľnej prírode bude celkom závislá od obsahu živín,ktorú im dodáte. Teraz je už v obchodoch veľký výber rôznych typov substrátov takže záleží skutočne len na vás čo si vyberiete.
Malý tip: v tienstom kúte balkóna umiestnite malý kompostér s dážďovkami. Zabijete dve muchy jednou ranou: zrecyklujete bioodpad a navyše získate zadarmo kvalitné hnojivo.

byliny
 
4.Výber semien
Semienka vyberte podľa toho čo máte radi a podľa charakteru rastliny. Pre balkón so zábradlím alebo trelážou budú vhodnou alternatívou rôzne ťahavé druhy fazule,uhorky,cukrový melón,tekvice,hrášok.Vo visutých kvetináčoch sa bude dariť jahodám a cuketám. Do veľkých kvetináčov sa hodia paradajky,baklažány,papriky,rôzne druhy šalátov,rukola,cibuľa,reďkovka. Menšie nádobky zase využijete pri bylinkách: bazalka,šalvia,pažítka,saturejka,kôpor,kučeravý petržlen,ligurček,majoránka,rozmarín.
Malý tip: vyskúšajte aj netradičné druhy možno vás prekvapia svojou chuťou alebo vzhľadom.

listy
 
5.Stromčeky a kríky
Vyšší level pre odvážlivcov je pestovanie drobného ovocia a stromov. Umožnia vám to špeciálne vyšľachtené,zakrpatené odrody. Takto sa dajú dopestovať nielen jablká a hrušky ale aj čerešne,marhule alebo broskyne. Netrúfate si na stromčeky? Potom skúste drobné ovocie: ríbezle,egreše,čučoriedky,maliny prípadne černice. Najlepšie vám poradia v špecializovaných záhradkárskych predajniach.