BKM alebo bezplienková komunikačná metóda

Bezplienková komunikačná/kontaktná metóda existuje skutočne minimálne tak dlho, ako nosenie detí. Tieto dve vymoženosti spolu veľmi úzko súvisia, dokonca sa navzájom podporujú. Prvopočiatky BKM sú v šatke a dodnes sa úplne bežne využíva u mnohých prírodných kmeňov v Afrike. V našich podmienkach sa tento prirodzený spôsob komunikácie matky s dieťaťom vytratil spolu s vynálezom kočíkov, postieľok a plienok, najmä tých jednorazových. Trendy vo výchove a starostlivosti o dieťa sa však cyklicky vracajú, rovnako ako účesy a móda. V súčasnosti preto možno zaznamenať nárast záujmu o takúto formu opatery. Do popredia sa čoraz viac dostávajú potreby dieťaťa a snaha ich vnímať, naučiť sa im načúvať a napĺňať ich.

rendlík

Mnohí zástancovia štandardizovanej starostlivosti, kde sa dá všetko odmerať, zaškatuľkovať, nazývajme ju klasickou (kŕmenie z fľaše formulou s presne určeným množstvom mlieka, či nie u-, ale odkladanie detí do postieľok, hojdačiek, ohrádok, bežiek až po kočíky, nebrať ho na ruky, aby sa nerozmaznalo atď.) vyhlasujú, že dieťa nedokáže ovládať zvierače, a preto sa ešte nedokáže samé pýtať. Opak je však pravdou. Približne okolo šiesteho týždňa veku si už bábätko uvedomuje, v zmysle primárnej potreby, nie rozumu, že potrebuje cikať, napr. počas kŕmenia.

Prejavuje sa to odhadzovaním od prsníka, nespokojnosťou, mrnčaním, kopaním nožičkami, rozhadzovaním rúčok, či dokonca plačom. Je to preto, lebo cikanie ho počas papania vyrušuje a nevie sa naň úplne sústrediť. Keď ho v tejto chvíli vezmete, rozbalíte a schúlené do klbka podržíte nad záchodovou misou, vyciká sa a následne bude chcieť pokračovať tam, kde skončilo. Ak tieto jeho signály zaregistrujete a vyhoviete mu, odmení sa vám spokojnosťou a aj vy budete pokojnejšia, lebo objavíte príčinu jeho vyvádzania. Pokiaľ ho v tom chcete podporovať, môžete mu počas toho opakovať nejaké zvuky napodobňujúce činnosť, ktorú práve robí. Odignorovanie týchto náznakov však vedie k rezignácii bábätka, ktoré svoje nevypočuté potreby prestane dávať najavo. Páči sa Vám táto metóda a tiež chcete svoje dieťa hneď od začiatku naučiť pýtať sa?

mimino

Základné zásady BKM:

–          dávať bábätko na cikanie pred spaním, po zobudení, po papaní a vždy, keď začne byť bez príčiny nespokojné a nie je hladné;
–          nikdy ho nedávajte sadnúť na nočník, kým samé vlastným vývinom nezačne sedieť bez pomoci, čo sa deje približne od 6. mesiaca veku vyššie;
–          trpezlivosť, neprenasledujte ho s nočníkom, nie sú to preteky;
–          nezabúdajte, že je to len dieťa a má právo si občas cvrknúť do plienky;
–          v noci sa BKM nikdy nepraktizuje rovnako ako prebaľovanie, pretože by ste ho zobudili;

dupačky

–          za úspech považujte každé podarené odchytenie, najviac určite oceníte, keď to stihnete s kakaním;
–          ak má váš drobček 6 mesiacov a viac, môžete si pri dorozumievaní s ním pomôcť detskou znakovou rečou (z angl. baby sign language), ktorá vám uľahčí odpovede na základné otázky.

Tak čo, rozhodli ste sa? Netreba sa toho obávať, veď si minimálne ušetríte problémy s učením na nočník vo veku, keď už to budete od neho podľa príručiek chcieť vy a navyše ušetríte peniaze za plienky. A nezabudnite, najdôležitejšou podmienkou úspešného bezplienkovania je vnímavosť matky a ochota venovať sa viac svojmu maličkému ako dokonale čistej domácnosti.