Tryptofán – aminokyselina, ktorá vyvoláva pocit šťastia


Hormón šťastia – serotonín je biologicky aktívna látka, ktorá je obsiahnutá v krvných doštičkách, v žalúdočných a črevných bunkách a v menšej miere aj v centrálnom nervovom systéme. Tento hormón má význam predovšetkým ako prenášač nervových vzruchov. V centrálnom nervovom systéme (CNS) sa zúčastňuje hlavne na procesoch, ktoré sa podieľajú na vzniku nálad. Ak ho máme nedostatok, zníži sa prenos nervových vzruchov. Toto má za následok aj zmeny nálad, depresie, poruchy spánku, častú podráždenosť a dokonca až agresivitu.

zuřivost

Bolieva Vás často hlava? Niektoré serotonínové receptory v našom mozgu sa môžu stať príčinou vzniku migrény a iné ju, naopak, potláčajú. A čo vlastne spôsobuje, že má človek málo serotonínu a aké sú dôsledky jeho nedostatku? Bohužiaľ, nedostatok serotonínu sa prejavuje pomerne širokou škálou psychoneurotických problémov. Napríklad, ako sme už spomínali, podráždenosť, neschopnosť sa dokonale sústrediť, nízka odolnosť voči stresovým situáciám, problémy so zaspávaním a kvalitou spánku, rôzne formy úzkostí, pažrvosť (prejedanie sa v nočných hodinách), alkoholizmus, závislosť od drog a iné závislosti.

Ako tomu všetkému predísť? Základným stavebným prvkom serotonínu je aminokyselina TRYPTOFÁN, ktorú zoženiete v lekárni, a to aj bez predpisu. A ako nám pomôže táto esenciálna aminokyselina? Nedostatočný príjem alebo vstrebávanie serotonínu spôsobuje jeho nedostatok v tele. Táto realita postihuje v menšej či väčšej miere vysoké percento populácie. Tryptofán podporuje premenu látok v tele na hormón šťastia – serotonín.

bolest

Tryptofán sa najlepšie vstrebáva na prázdny žalúdok. Zapiť by sme ho mali sladeným nápojom, napr. džúsom. Prípadne ho môžeme zajesť sacharidovým keksom. Sladké nápoje a jedlá totiž vyplavia inzulín a pomôžu tryptofánu lepšie sa vstrebať a správne účinkovať. Približne 60 minút pred podaním tryptofánu nie je vhodné zjesť bielkovinové jedlo, alebo proteíny. Aminokyseliny majú totiž tendenciu medzi sebou „súťažiť“.