Rady pre lepší spánok


Ak večer bez problémov zaspíte a ráno sa budíte oddýchnutí a plní energie, patríte k tým šťastnejším ľuďom, ktorí nemusia na svojom priestore na spanie vôbec nič meniť. Medzi tých menej šťastných ľudí patrí, bohužiaľ, oveľa viac jedincov, ktorí sa na posteli len bezcieľne prehadzujú a ráno sa zobúdzajú v zlej nálade a bez štipky energie.
 zarostlý dům
Orientácia je v prípade spálne veľmi dôležitá
 
Úlohu zohrávajú najmä svetové strany. Či už ide o dom, alebo o byt, pre spálňu je najlepšie, keď je orientovaná na sever. Prípustný je aj severozápad alebo severovýchod. Výhodnejšie je to práve preto, že pre dobrý spánok je lepšie, keď je chladnejšie. Teplo nepôsobí na telo dobre, hlavne preto, že sa viac potíte a to vás robí nervóznymi. Naopak, keď je chladnejšie, prikryjete sa perinou a ešte sa vám aj lepšie dýcha. Výhodné je tiež to, že slnko vychádza na východe, takže ak nemáte dobré záclony alebo rolety, aj tak vás nemá šancu zobudiť, keď si môžete dlhšie pospať.
 šachy v ložnici
Umiestnenie vedľa miestností
 
Aj keď málo ľudí má možnosť si vyberať, kde sa bude ich spálňa nachádzať (hlavne v prípade bytov), v domoch to možné je, preto odporúčame, aby ste ju určite umiestnili niekam, kde budete mať pokoj. Určite nie je vhodným riešením zariadiť si spálňu hneď vedľa obývačky alebo kuchyne, kde sa toho veľa deje. Nikdy neviete, kedy si budete chcieť oddýchnuť a váš partner akurát v ten deň bude mať naplánovanú pánsku noc. Ak ich budete musieť celú noc počúvať, určite si neoddýchnete a nevyspíte sa.
 
Farby a rozmiestnenie nábytku
 
Pokiaľ je to možné, spálňa by nemala byť zaprataná zbytočnými vecami, teda si z nej nerobte žiadny sklad. Potom je pochopiteľné, že sa vám v nej nedá spať. Čo sa týka farieb, neodporúčame nič agresívne a krikľavé, držte sa v jemných farbách, ktoré evokujú pokoj a rodinnú pohodu. To je napríklad jemný odtieň oranžovej, žltej, fialovej, ale aj populárnej béžovej farby.