Pozrime sa na Linux

Linux, operačný systém s otvoreným zdrojovým kódom, prvýkrát vyvinutý spoločnosťou Linus Torvalds v roku 1991, je teraz používaný miliónmi ľudí na stolných počítačoch, notebookoch,  mobilných zariadeniach a serveroch. Ba aj Google AndroidOS Chrome majú dokonca korene Linuxu. Vzhľadom na to, že softvér bol pre vývojárov bezplatný a otvorený niekoľko rokov na vylepšovanie a zlepšovanie, je teraz Linux k dispozícii v mnohých verziách (zvyčajne nazývaných „distribúcia“), ktoré sa líšia v zložitosti a používateľskom rozhraní.

tapeta

Pokiaľ ide o schopnosť robiť všetko, čo môže robiť pracovná plocha systému Windows, tak aj systém Linux je určite schopný vykonávať najbežnejšie úlohy, ako je prehliadanie webu, odosielanie a prijímanie e-mailov, vytváranie dokumentov a tabuľkových procesov, streamovanie hudby a úprava fotografií. Mnoho linuxových distribúcií obsahuje všetky základné programy, ktoré potrebujete.

Väčšina verzií systému Linux je voľne k dispozícii na prevzatie od svojich vývojárov, ale ak sa nevyznáte v tejto problematike, tak medzi najznámejšie patria napríklad Ubuntu, Linux Mint, Elementary OS alebo Zorin OS. Vo väčšine prípadov stiahnete systémové súbory z daných lokalít, napálite ich na DVD (alebo skopírujte ich na externý disk USB) a nainštalujte systém Linux do počítača tak, rovnako ako systémy Windows alebo Mac.

počítače

Linux už prešiel dlhú cestu vylepšeniami, no nezabudnite, že nebudete môcť používať programy a hry bez podpory Windows, alebo prehrávať mediálne súbory s obmedzeniami kopírovania. Bezplatná technická podpora môže pozostávať jednoducho z online fór a pomocných sprievodcov. Niektorí významní výrobcovia ako Dell a Lenovo predávajú Linux predinštalovaný na nových počítačoch a môžu poskytovať viac zákazníckych služieb a sú k dispozícii platené balíky podpory.

Ak nekupujete počítač s už nainštalovaným systémom Linux, môžete ho nainštalovať buď ako hlavný operačný systém, alebo do samostatného oddielu pevného disku, aby ste ho mohli prepínať s Windowsom. Inštalácia systému Linux na starší PC alebo notebook, ktorý nepoužívate pravidelne, môže tiež poskytnúť hardvéru nový život a dovoliť vám experimentovať so softvérom. Na distribúciu, ktorú ste si vybrali, by ste mali nájsť špecifické inštalačné pokyny na webe. No dovoľujeme si Vás upozorniť, že skôr než nainštalujete niečo, zálohujte svoje osobné súbory.