Nové typy rozlíšenia napredujú

Vo vývoji technológií sme si mohli v poslednej dobe všimnúť ďalšiu podstatnú vec, ktorá mení náš zážitok z jej používania. Mám na mysli rozsah rozlíšenia obrazovky a tempo, ktorým sa čoraz rýchlejšie toto rozlíšenie zdvojnásobuje.

abstraktní detaily

Na začiatok vám poviem asi toľko, že o chvíľu tu máme rozlíšenia typu 8K!

Už ste o tom zrejme počuli aj vy a myslím, že tento tovar už dostaneme kúpiť aj dnes. Čo chcem však zdôrazniť je fakt, že začiatkom roka 2017 sa takto vravelo o rozlíšení 4K, ktoré som napríklad ja ešte ani nestihol vyskúšať. Rozlíšenie 4K je stále novým hitom a už sa postupne dostáva aj do free internetových prehrávačov. Ubehlo pár mesiacov a už vravíme o dvojnásobnom rozlíšení tohto už aj tak vysokého rozlíšenia a to 8K. Teda relatívne novinka s označením 4K má o polovicu menšie rozlíšenie, no pritom sa jedná o veľmi kvalitnú novotu, ktorú sme ešte mnohí nestačili odskúšať a už tu máme 8K.
barevný prach

Teda chcem tým poukázať na to, ako až neuveriteľne rýchlo technológia v tomto smere napreduje.

Je to ale naozaj obdivuhodné, že za takú krátku dobu sa rozlíšenie zdvojnásobilo, pričom sa už v oboch prípadoch bavíme o označení K. Pred takými desiatimi rokmi mala nová technológia rozlíšenie 480p. A to sme považovali za niečo super, pretože sa jednalo o zdvojnásobenie predchodcu 240p.

A dnes? Dnes sa bavíme už o zdvojnásobení o moc lepšej kvality a ani nie behom jedného roka!

prach a světlo
Istú dobu bola prestávka a za najlepší obraz sme považovali najvyššie možné rozlíšenie v podobe 720p a to sme označovali ako HD.  TV stanice si začali za názvom dávať toto označenie a poskytoval nám ho napríklad aj Youtube. Bol to dlhodobý fenomén a označenie dlhoročne najkvalitnejšieho rozlíšenia.

Dnes takéto rozlíšenie dosahujú tie lacnejšie tablety a mobily. Od dnes sa už budeme baviť iba o rozlíšeniach s označením UltraHD či 4K a 8K.