Meditácia alebo cvičenie?

Cvičiť alebo hýbať sa je pre ľudský organizmus dôležité v každej etape života. Prináša benefity v podobe zlepšenia celkovej kondície a nezanedbateľný je aj vplyv športovania na psychickú pohodu. Nemusí to byť hneď skákanie cez kozu alebo šplhanie, existuje aj menej fyzicky náročný šport, a tým je joga.

cvičení

Poranenia pri cvičení nehrozia
Základom sú cviky v pomalom tempe, takže si pri ňom neublížite, a ešte k tomu vám dopomôže k fyzickej aj mentálnej očiste. Súčasná rýchla a náročná doba náš organizmus príliš zaťažuje po psychickej stránke, a tak sa uchyľujeme k všelijakým možnostiam, ako tieto negatívne vplyvy eliminovať. Pri cvičení jogy sa naučíme zvládať stres aj to, ako sa uvoľniť, podporuje pocity radosti a prílevu energie. Rozvibruje v nás energiu, a tak lepšie pochopíme problémy vo vzťahoch alebo ich uvidíme v úplne inom svetle. Joga patrila v podstate k filozofickým smerom, ktoré sa orientovali na hľadanie životného šťastia a pravdy, no dnes je
pre nás skôr fyzickou aktivitou, ale ešte stále hovoríme o ucelenom liečebnom systéme celej osobnosti človeka, ktorý sa nesnaží oddeliť telo od ducha.

Začiatky fyzického cvičenia siahajú do 18. a 19. storočia
Západné civilizácie sa viac zameriavajú na svoje telo ako na duševnú podstatu, ale nezdravým spôsobom života, ktorý nás privádza k strnulosti, naše telo po čase potrebuje reštart a uzdravenie. Jednotlivé asány nám pomáhajú postupne sa uzdravovať a pociťovať stratenú radosť zo života. Napríklad zablokovanú chrbticu uvoľnia dychové cvičenia, ale ak sa nenaučíme žiť bez dlhodobého stresu, naďalej nás bude zväzovať a ťažiť.

meditace

Meditácie zjednocujú telo a ducha
Jogu je možné absolvovať v jednotlivých školách, kde sa zameriavajú prevažne na meditačné cviky. Medzi také patrí napríkladjoga ahimsa (joga nenásilia),ktorá preferuje postupy: nechať byť a inšpirovať, ukazuje cestu k meditácii a dýchaniu a implementácii asán.
Joga pochádza z Indie, kultivuje energiu, no rozdiel vo vyučovaní u nás a v jej domovskej krajine je viditeľný. Nemusíme mať obavu vydať sa na cestu, pretože k cieľu dôjdeme všetci, iba iným spôsobom.