Fajčenie je skvelý spôsob ako vyzerať o desať rokov staršie

Fajčenie nie je zdravé. O tom asi všetci veľmi dobre vieme. Tento zlozvyk neprospieva ženám, ani mužom. Škody, ktoré dokáže napáchať vo vnútri nášho tela, dokážu byť katastrofické. To však nie je jediné negatívum. Naše telo totiž trpí aj z vonku.

kouření
 
Pokožka
Na každej druhej škatuľke od cigariet nájdete upozornenie, že v cigaretový dym obsahuje viac než štyri tisíc škodlivých látok, ktoré preukázateľne spôsobujú rakovinu. To však nie je jediné, čím nášmu telu škodia. Mnohé z nich totiž priamo vplývajú aj na zdravie našej pokožky. Niektoré zabraňujú tvorbe kolagénu, ktorý je nevyhnutný, ak chceme aby si naša koža zanechala potrebnú elasticitu. A ju totiž nemá, vznikajú na nej vrásky, je ovisnutá a stráca pružnosť. Práve preto majú dlhoroční a aktívni fajčiari problémy s pokožkou. Nehovoríme však len o tvári. V dôsledku fajčenia trpí aj koža na celom tele.
Vrásky nespôsobuje iba samotný dym a škodlivé látky, ale taktiež pohyby, ktoré pri ťahaní cigarety, robíte so svojimi ústami. Svaly, ktoré pri tejto činnosti používate, by ste nevyužívali pri žiadnej inej činnosti. Ak teda fajčíte pravidelne, časom sa na vašej tvári objavia špecifické vrásky okolo pier.
 
Zuby a ruky
Dym z cigariet môže aj za škaredým odtieňom zubov. V počiatočnom štádiu sú len jemne zažltnuté. Pokiaľ však fajčíte dlhodobo, vaše zuby môžu nabrať až slabohnedý odtieň. Na rozdiel od znečistenia, ku ktorému dochádza napríklad z kávy, alebo niektorých pokrmov, sa takto zafarbené zuby čistia len veľmi ťažko.
Pôsobením tabaku sa škvrny časom objavia aj na vašich prstoch a nechtoch. Podobne ako pri zuboch sa ich zbavíte len ťažko. Jediným riešením je častejšie umývanie rúk a dôkladná manikúra.
 
cigareta

Vlasy
Spomínané škodlivé látky pôsobia aj na vlasy, konkrétne na ich rednutie, vypadávanie a celkovú kvalitu. Z časti za to môže úbytok vitamínu C, čo spôsobuje fajčenie. Preto je potrebné, aby ste ho pravidelne dopĺňali, a to pokojne vo vyšších množstvách.