Kedy kúpiť deťom psa?

Nový člen rodiny môže rodinu stmeliť. Rozkošný chlpáč dokáže deti naučiť zodpovednosti za niekoho iného, prinúti nás vyliezť von z postele za každého počasia a určite bude veľmi dobrým kamarátom.  Na druhej strane veľakrát stretávame na uliciach  i v útulkoch opustených psíkov, čo je dôkazom toho, že kúpu psíka treba poctivo zvážiť. Ak vaše deti dobiedzajú a chcú nového kamaráta, ujasnite si týchto 5 vecí, kým nebude neskoro.

boxer

  1. Koľko rokov má vaše dieťa?

Vek vášho dieťaťa môže, ale nemusí zohrávať rolu. Sami vaše dieťa poznáte, a tak dokážete posúdiť, či je zrelé starať sa o psíka. Platí však, že čím je dieťa staršie, tým je väčšia pravdepodobnosť, že sa tejto úlohy zhostí zodpovedne. Na druhej strane, je mnoho detičiek, ktoré sa už dosť skoro vedia naučiť zodpovednosti.

  1. Koľko detí máte?

Pokiaľ je vaše dieťa jedináčik, je celkom prirodzené, že zatúži mať doma štvornohého kamoša. Treba však rátať s tým, že celková starostlivosť padne len naňho. A na vás. Na druhej strane súrodenci si vedia starostlivosť o psíka rozdeliť, a tak sa učia spravodlivo si rozdeľovať úlohy. Avšak môže sa stať, že sa deti začnú vyhovárať jedno na druhé a nakoniec ostane celá starostlivosť o chlpáča len na vás. Sledujte preto, ako sa vaše deti vedia medzi sebou dohodnúť a či vedia plniť sľuby. Ak je u vás každý deň problém, pri riešení toho, ktoré z detí zase raz zabudlo umyť riad, zrejme kúpa psa ešte nebude dobrým nápadom.

  1. Bývate v byte?

Pokiaľ bývate v dome, pes bude mať dostatok výbehu a bude spokojnejší. Samozrejme, psíka môžeme mať aj v byte. Avšak najlepšie bude, ak ho aspoň raz do týždňa vezmete poriadne sa vyšantiť do prírody. Pokiaľ ste vy a vaše deti milovníkmi prírody, tento bod si môžete odškrtnúť ako splnený.

  1. Ste pracovne vyťažení?

Pokiaľ ste príliš pracovne vyťažení, môže byť psík problémom. Nech je už vaše dieťa akokoľvek pripravené starať sa domáceho miláčika, určite bude pri tom potrebovať aj vašu pomoc. Minimálne v prvých mesiacoch, kedy si psík a aj vy na seba len zvykáte, potrebuje chlpáč veľa opatery. Pokiaľ ide o malé šteniatko, bude potrebné ho zaočkovať i vycvičiť. Ak nemáte na to všetko čas, radšej s kúpou psíka počkajte.

pes

  1. Aký vzťah máte k zvieratám?

Ak chcete mať doma nového člena rodiny, bude potrebné, aby každý z vás mal k zvieratám pozitívny vzťah. Pokiaľ niektoré z vašich detí trpí panickým strachom zo psov, nespoliehajte sa na to, že to prejde. Ak chcete doma chlpatého maznáčika, musia byť na jeho príchod pripravení všetci členovia rodiny.
 
      Ak vidíte v niektorom z týchto bodov problém, radšej počkajte s kúpou psíka na vhodnejšiu dobu. Nezabúdajte, že existuje mnoho zvieratiek, ktoré nevyžadujú toľko opatery a času ako psík. Možno budú pre vás i vaše deti vhodnejšie. Pokiaľ ste sa rozhodli, že  si domáceho miláčika zaobstaráte, želáme vám i zvieratku veľa šťastných chvíľ.