Hotovosť verzus účet

Je pre nás samozrejmosťou, že máme vlastné bankové konto, na ktoré prichádza mzda, platia sa odvody (elektrika, plyn, voda). Svoje životné úspory s dôverou vkladáme do rúk spoločností na základe toho, aké výhody ponúkajú, aký úrok je výhodnejší. Čítame o kríze, ekonomiky krachujú, ľudia strácajú ťažko našetrené peniaze, hackeri a i keď vykrádanie bánk, v pravom zmysle slova, už nie je v móde, ako v prvej polovici minulého storočia, stále sa to deje.

peníze

Na povrch vychádzajú pochybnosti, či je skutočne bezpečné premeniť eurá, doláre alebo rubli na číslice blikajúce na obrazovke. Technológie nás ale čoraz väčšmi presviedčajú o zbytočnosti používania „cash“. Stále viac a viac utrácajúcich preferuje bezhotovostný styk, karty, šeky, mobilné aplikácie. Je skutočne možné úplne vymazať hotovosť? Sú banky stopercentnou zárukou ochrany? Bude nám stačiť jednoduchá vec, aby sme si urobili jasno. Skúsme porovnať základné pozitíva a negatíva oboch možností.

Hotovosť:
+     Osobný dozor, výbery/vklady sú len na vás
+     Žiadne poplatky, žiadne ďalšie zdaňovanie
+     Možnosť využiť na malé aj veľké sumy
–     Nie všade platí rovnaká mena, potreba zmenárne
–     Nenávratná strata, fyzické poškodenie

banka

Účet:
+     Úroky, odmeny, akcie
+     Prístupný kedykoľvek
+     Možnosti prepojenia, zamestnanie, odvody, dane
–     Nie všade sa dá platiť kartou alebo šekom
–     Rôzne poplatky, obmedzenia, termínovanie  

Čo teda možno usúdiť? I napriek všetkým vylepšeniam a nástrahám, ktoré so sebou prináša doba informačných technológií, nie je možné prestať používať hmotné platidlo. Nedáte šek do automatu na lístky, nenaučíte dieťa finančnej zodpovednosti školením o transakciách či výberom platobnej karty. Mať určitú čiastku odloženú na mieste, kde pomaly zarába nie je na škodu, ale jednoducho sa to nevyrovná tomu malému obdĺžnikovému umeleckému dielu s portrétom prezidenta, umelca, historickej osobnosti a hrkotu okrúhleho kovu po vreckách. Hotovosť ešte má svoje opodstatnenie a budúcnosť, zamyslite sa nad tým, keď pôjdete najbližšie k bankomatu.