ROZDIEL MEDZI OVOCÍM A ZELENINOU


Každý predsa viem že  také jablko alebo poprípade  hruška patrí do ovocia , No keď sa na tým zamyslíte podľa čoho viete určiť či je to ovocie alebo zelenina ? Je veľká pravdepodobnosť že Váš postoj k rozpoznávaniu ovocia alebo zeleniny je výrazne ovplyvnený  práve supermarketmi, ktoré majú veľmi často ovocie zamenené zo zeleninou. No nebojte sa , tak ako ovocie tak aj zelenina je veľmi  zdravá takže sa ju nebojte konzumovať.

ovoce

Z vedeckého hľadiska je prekvapujúce že veľa potravín ktoré sú pre nás známe  ako zelenina sú vlastne ovocie. No možno Vás to prekvapí , ale  napríklad kukurica , fazuľa , uhorka, tekvica , hrach , alebo taký baklažán či paradajky sú všetko z botanického hľadiska  vlastne ovocie. Z tohto hľadiska je ovocie ,  ovocím vtedy keď sa jedná o plot kvitnúcich rastlín , a teda ovocie sú všetky plody rastlín , takže aj také orechy sú z botanického hľadiska ovocie.  A čo je potom zelenina ? Botanicky povedané že zelenina sú všetky iné časti rastlín  ktoré konzumujeme . Listy ako špenát , koreň ako mrkvu . stonku ako zázvor , alebo kvetné lupene brokolica alebo karfiol . A ako je teda možne že stále zamieňame ovocie zo zeleninou ?

Veľkú rolu v tomto probléme hrá aj chuť a jednoducho sme si zvykli na to že všetko čo je sladké , považujeme za ovocie . A to čo je menej sladké sa považuje za zeleninu . Taktiež ovocie sa zväčša nepodáva pri hlavnom jedle. Ale môže sa servírovať napríklad ako dezert . No na druhej strane také zelenina je  súčasťou veľkého množstva hlavných jedál ako šalátov.

zelenina

Dozvedeli ste sa niečo nové alebo ste ostali prekvapení z tohto rozdelenia? Pomerne málo ľudí to rozdeľuje tak ako má , a je jedno či je to ovocie alebo zelenina , stále je to niečo čo nám chutí a denne denne konzumujeme . Ak si kúpite napríklad melón neriešite či je to ovocie alebo zelenina , ale rovno si ho kúpite a skonzumujete. Ale či tomu budete veriť alebo nie melón ľudia melón zaradujú do zeleniny ale oficiálne patrí do ovocia .