Čo robiť, ak sme stratili peňaženku s dokladmi?

Doslova zo dňa na deň môže nastať celkom reálna situácia, v ktorej vám jednoducho zmizne peňaženka a teda aj väčšina dôležitých dokladov. Možno vám ju niekto ukradol alebo ste ju jednoducho stratili, nebudete prví ani poslední. Najpodstatnejšia otázka však v takomto prípade znie, ako postupovať ďalej. Na prvý dojem katastrofa môže mať celkom prístupné a relatívne jednoduché riešenie, stačí len postupovať správnymi krokmi.

bankomat

Zo všetkého najskôr zostaňte ešte pri hľadaní a vopred vylúčte miesta, kde sa peňaženka  pravdepodobne nachádzať nebude. Naopak skúste prejsť trasu, po akej ste v daný moment šli, poprípade sa opýtať autobusára, recepčného, SBSkára,… nebol by to jediný prípad, v ktorom by sa peňaženku podarilo nájsť. Ak sa však peňaženka s dokladmi nenájde, poprípade ste boli obeťou jej odcudzenia, treba podniknúť okamžité a rázne riešenia.

Zo všetkého najviac by sme sa mali orientovať predovšetkým na kreditné a platobné karty, respektíve dať ich okamžite zablokovať. Tento postup môže byť nasledovný:

  • Formou internetbankingu alebo aplikácie– Ak prejdete do sekcie karty, mali by ste vidieť možnosť blokácie. Zvoľte túto možnosť a na vaše číslo by vám mala prísť SMS správa s obsahom týkajúcim sa overenia tejto voľby. Následne bude karta okamžite zablokovaná.
  • Zákaznícka linka– Pokiaľ nie ste v operovaní s aplikáciami dostatočne skúsení, zavolajte priamo na zákaznícku linku vašej banky.
  • Formou osobnej žiadosti– Ak vám prvé dve možnosti nie sú sympatické alebo ste s ich službami neboli dostatočne spokojní, zablokovanie karty sa dá vybaviť aj osobne v najbližšej kamennej pobočke konkrétnej banky.

elvis presley
Blokovanie je potrebné i v prípade zmiznutia cestovných dokladov a to najmä pokiaľ išlo o dobíjaciu kartu či kartu na priloženie. Ich stratu ste povinní nahlásiť. Povinnosť nahlásenia sa týka aj občianskeho preukazu, bez ktorého máte oprávnenie byť len 90 dní. Stratený občiansky preukaz sa zaregistruje ako neplatný, aby niekto nezneužil vaše údaje. Žiadosť o nový občiansky podáte na najbližšom policajnom zbore SR.