Ako vyriešiť osvetlenie interiéru

Otázka priestoru:
–        Každý priestor v byte alebo v dome má svoje svetelné požiadavky, potrebuje iné osvetlenie a vyžaduje teda iný druh svietidiel a svetelného zdroja. Dizajn však nesmie nikdy prevážiť nad účelom. Je dôležité si uvedomiť, na aký účel má miestnosť, alebo jej časť, slúžiť. Niektoré priestory vyžadujú, aby sme potrebné parametre osvetlenia nadradili nad všetky ostatné aspekty. Týka sa to napríklad pracovne alebo kuchyne.
 státní capitol
Otázka odlišnosti:
–        Centrálnym miestom väčšiny bytov a domov býva obývacia izba. Na prvom mieste budeme v týchto miestnostiach určite riešiť dizajn svietidiel. Pri ich voľbe nesmieme však zabúdať ani na kvalitu osvetlenia. Kuchyňa patrí napríklad k miestnostiam, ktoré by mali byť dostatočne osvetlené z dôvodu bezpečnosti. Obzvlášť na osvetlenie pracovnej plochy je vhodné použiť podlhovastý typ osvetlenia alebo viac bodových svetiel, umiestnených pod hornou závesnou skrinkou.
–        Dôležitou súčasťou bytu je kúpeľňa. Centrálne svetlo by malo byť dostatočné silné na to, aby sme videli nečistoty. Z hľadiska každodenného využitia je však ďaleko dôležitejšie osvetlenie pri zrkadle. Osvetlenie tu volíme skôr studené, pretože je pre úpravu zovňajšku najvýhodnejšie.
 taneční sál
Otázka farieb a materiálov:
–        Opomenúť by sme ani nemali materiál, z ktorého je tienidlo vyrobené. Prírodné materiály ako jaseňové drevo, hodváb, keramika alebo textil vie navodiť útulný pocit domova lepšie než napríklad trochu neosobný kov.
 
Otázka žiaroviek:
–        Úsporné žiarovky majú niekoľko výhod. Patrí k nim dlhšia životnosť a malá spotreba energie. Nevýhodou je ich pomalý nábeh. Kompaktné žiarivky môžu ušetriť až 80% energie oproti klasickým žiarovkám. Ešte úspornejšie sa správajú žiarovky LED. Ich životnosť je až 50 000 hodín. Výhodou LED žiaroviek je ich okamžité rozsvietenie na plný výkon, nestráca sa žiarivosť a sú energeticky najmenej náročné zo všetkých. Nevadí im ani časté zapínanie a vypínanie a oproti klasickým spotrebujú iba 10% elektrickej energie.