Aby sme nespravili faux pas

Niektorí sa s tým možno ešte nestretli, niektorí možno ani nebudú mať príležitosť stretnúť sa, ale v určitých spoločenských kruhoch a na spoločenských udalostiach sa môže stať, že si v pozvánke nájdete predpísaný štýl oblečenia, teda dresscode, ktorý by ste mali pri výbere oblečenia dodržať. Možno sa niekomu bude zdať, že táto módna etiketa je hotová veda, ale s trochou dobrej vôle sa dá jednoducho zvládnuť tak, aby ste si v spoločnosti neurobili svojím oblečením hanbu. Existuje niekoľko predpísaných štýlov oblečenia, kde si vysvetlíme, čo sa hodí a čo nie.
 muž s pruhovanou kravatou
Black Tie
Black Tie je najformálnejší spoločenský typ oblečenia, ktorý sa hodí na tie najvýznamnejšie príležitosti. Pre mužov znamená tento dresscode jednoznačne smoking, bielu košeľu a motýlika, aj keď paradoxne pojem „Black Tie“ znamená v preklade „čierna kravata“. Páni v tomto prípade na kravatu musia zabudnúť. Pre dámy sú predpísané dlhé večerné šaty, ktoré zahaľujú nohy.
 
Formal
Dresscode Formal je trošku odľahčenejšou verziou Black Tie. Pre dámy to znamená, že si namiesto dlhých večerných šiat môžu obliecť i koktejlové šaty, páni môžu namiesto bielej košele použiť čiernu bez motýlika.
 
Business Formal
Ak si v pozvánke nájdete predpísaný Business Formal, môžete si ako dámy obliecť elegantné šaty alebo kostým. V žiadnom prípade ale oblečenie nesmie byť vyzývavé. Pre pánov je pre takýto dresscode určený tmavý oblek.
 
Cocktail Attire
Pre Cocktail Attire sú pre ženu typické koktejlové šaty, najlepšie v čiernej farbe, prípadne i v svetlejších odtieňoch. Páni sa musia svetlým oblekom vyhýbať a obliecť si tmavý, najlepšie čierny oblek.
 společenské šaty v půjčovně
Informal
V tomto prípade si páni môžu kľudne dovoliť aj svetlejšie farby obleku a pre dámy sú určené elegantnejšie šaty, ktoré nemusia byť dlhé. S týmto dresscodom sa najčastejšie stretnete na svadbách. Treba ale zdôrazniť, že sa treba vyhýbať bielej farbe, ktorá je na svadbe určená výlučne neveste.
 
 
Casual
Dresscode Casual je uvoľneným štýlom, kedy si páni môžu dovoliť ležérnejšie nohavice a sako a dámy si namiesto šiat môžu zvoliť elegantný top, nohavice, rifle a topánky na opätkoch.
 
Business Casual
Tento typ oblečenia môžete najčastejšie vidieť na zamestnancoch rôznych firiem a je asi najčastejším dresscodom. Typické sú látkové nohavice, košele či polokošele pre mužov a nohavice, blúzky, saká či sukne pre ženy. Dĺžka sukne by však mala siahať minimálne po kolená.
 
Je určite dôležité vybrať si to správne oblečenie podľa príležitosti a spoločenskej udalosti, na ktorú sa chystáme,  aby sme sa potom nemuseli cítiť trápne pre to, čo na sebe máme oblečené.