Z inzerátu, z útulku alebo od chovateľa?


Existujú tri možnosti, ako si môžete zaobstarať psíka. Môžete si ho adoptovať, kúpiť od skúseného chovateľa s papiermi alebo jednoducho len zareagujete na inzerát. Ponúkame vám opisy jednotlivých možností a možno vám tým uľahčíme rozhodovanie.
 štěně jezevčíka¨
Pes od chovateľa
To, že si chcete kúpiť psa od chovateľa znamená, že si budete kupovať psa s PP, teda s preukazom pôvodu. Ide o konkrétne plemeno a výhodou je, že keď pes vyrastie, bude spĺňať povahové vlastnosti, ale aj výzor svojho plemena. To v praxi znamená, že presne viete, do čoho idete, keď si ho kupujete. Taktiež s ním môžete chodiť na výstavy alebo rôzne súťaže, keď budete chcieť a je to psík vhodný na ďalšie rozmnožovanie, teda ďalší chov. Nevýhodou je, že takýto pes je o dosť drahší.
 
Pes z inzerátu
To znamená, že si kupujete čistokrvného psa, ktorý PP, preukaz pôvodu, nemá. Často sú za tým majitelia, ktorým sa náhodou narodia šteniatka a nemajú ich, kam dať, tak ich predávajú alebo darujú do dobrých rúk. Na tom nie je nič zlé. Ale v dnešnej dobe sa rozšíril hit takzvaných množiarní, kedy majitelia týrajú zvieratá a nútia ich mať neustále šteniatka, aby ich potom mohli predávať. Odporúčame vždy sa pýtať všetky otázky o rodičoch psa, poprípade trvajte na tom, aby ste ich videli, všímajte si, koľko majú šteniatok a ako sa ku svojim psom správajú. Výhodou je, že kúpa takéhoto psa nebýva drahá, je potrebné ale dávať pozor.
 dlouhosrstá čivava
Pes z útulku
Asi najšľachetnejšie, čo môžete urobiť je zobrať si domov psíka z útulku, ktorý bude šťastný ako blcha, že ste ho odtiaľ zobrali. Útulky sú preplnené kvôli nezodpovedným majiteľom a jediné, čo stačí je, keď zaplatíte adopčný poplatok. Nevýhodou je, že neviete, aký pes z toho vášho vyrastie, no chovatelia v útulku to vedia často odhadnúť a veľa urobí aj dobrý prístup a správna výchova. Či už si zoberiete šteniatko, alebo staršieho psa, ktorý to nemal v živote jednoduché, urobíte dobrý skutok.