3 NEGATÍVNE MYŠLIENKY O PENIAZOCH, KTORÝCH SA MUSÍTE ZBAVIŤ


1) Peniaze sú koreňom všetkého zla
Aj keď už nežijeme v stredoveku kedy majetok a úspech boli pripisované zmluve s diablom, častokrát sa dá podobná myšlienka počuť aj v súčasnosti. Láska k peniazom sa často označuje ako chamtivosť a samotné peniaze sú ako kladivo. Môžete ho použiť na klepnutie po palci (v takom prípade je kladivo negatívnym nástrojom) alebo ho môžete použiť na stavbu domu a v tom prípade je pozitívnym nástrojom.

hotovost
 
Peniaze sú len predmetom, nie sú zlé ani dobré. Dôležité je byť ich dobrými užívateľmi a používať ich v súlade s vašimi hodnotami.
 
Ak zistíte, že ste prekročili limit za kúpu oblečenia, topánok alebo debet na platobnej karte to ešte neznamená, že peniaze sú zlé. Problémom je to, že ich nevyužívate spôsobom, ktorý by sa zhodoval s ich účelom.
 
2) Nie je to to, čo zarobíte, je to to čo ušetríte
Toto je pomýlená myšlienka
 
Ak všetko čo zarobíte uložíte a nemíňate, vaše peniaze stagnujú a neplnia svoj účel. Mať kopec úspor je fajn a dodá vám to akýsi pocit istoty ale v konečnom dôsledku z nich nič nemáte.
 
Sústreďte sa na zmenšenie pomeru medzi úsporami a výdavkami. Môžete to dosiahnuť iba dvoma spôsobmi: majte menej výdavkov alebo zarobte viac.Zamerajte sa na oboje.
 
3) Skôr budem šťastný ako bohatý
Tento výrok zapadá do kategórie: „peniazmi si nemôžem kúpiť šťastie“. Ľudia, ktorí toto tvrdia alebo si to myslia sa obmedzujú na to, že môžu byť iba jedným alebo iba druhým ale nie oboma.
 
V skutočnosti neexistuje kompromis. Môžete byť šťastní aj bohatí ale môžete byť šťastní aj chudobní. Tak isto môžete byť nešťastní a chudobní alebo nešťastní a bohatí. Šťastie nedefinuje bohatstvo. Neexistuje žiadny dôvod na míňanie peňazí na základe strachu, vám to spôsobí nešťastie.

dolary
 
Keď sa v budúcnosti prichytíte pri podobných myšlienkach, zastavte sa a popremýšľajte o tom čo vám chcú naznačiť. Môžu vás totiž dostať do finančného stresu.
 
Navyše sa uistite, že podobné frázy nehovoríte deťom alebo mladým ľuďom vo svojom okolí. Ak si z vás berú vzor dbajte o to aby ste im išli príkladom a odovzdali iba dobré životné postoje.