Ty si už v puberte?

Často sa to pýtame svojich detí, keď nám ich správanie „lezie na nervy“. Urazené postoje, neustále klamanie, prevracanie očí, vyhýbavé pohľady, zatváranie sa v izbe či neustále odvrávanie. To všetko čaká asi každého rodiča, ktorého dieťa prichádza do puberty. Nie je to ľahké obdobie tak pre rodičov, ako aj pre samotné dospievajúce deti. V konečnom dôsledku oni často ani nemôžu za to, ako sa správajú voči okoliu a hlavne voči rodičom.
roztomilá holčička
Lomcuje s nimi obrovské množstvo hormónov, ktoré si s nimi takpovediac robia čo chcú. Ale nejedná sa len o psychické, ale aj o vonkajšie zmeny, s ktorými sa mladý človek musí vysporiadať. V dnešnej dobe sa ale tieto zmeny dostavujú u detí oveľa skôr ako to bolo v prípade starších generácií. A tak sa často už 10 ročné deti stávajú malými „dospelákmi“.
 
Predčasné dospievanie má viacero príčin
To, že už 10 ročné dievčatá začínajú mať menštruáciu a chlapci začínajú mutovať dnes nebýva vôbec neobyčajné. Puberta dnes prichádza oveľa skôr a vyrovnať sa s tým musia deti aj ich rodičia. Príčin, prečo k tomu dochádza je viacero. Jednou z nich sú stravovacie návyky, ktoré dnes so sebou prinášajú aj veľa zdraviu škodlivých látok. Potraviny sú často hormonálne upravované, čo môže viesť k „zblázneniu sa hormónov“ u detí a nástupu predčasného dospievania. Rovnako záleží i na dedičných predispozíciách, kedy sa dá rátať s tým, že keď mala predčasnú pubertu mama alebo otec, môže sa očakávať aj u ich potomkov.

Najzávažnejšou príčinou bývajú rôzne ochorenia, ktoré spúšťajú v organizme funkcie rôznych hormónov a aj predčasné dospievanie. Ak sa takéto predčasné znaky objavia u detí vo veku 8 až 9 rokov, je vhodné konzultovať to s detským lekárom, ktorý odhalí možné príčiny.
 naušnice v obličeji
Ako sa s tým vysporiadať?
Každý rodič si musí uvedomiť, že skôr či neskôr nastane čas, kedy sa z jeho dieťaťa stane dospelý človek, ktorý sa bude chcieť osamostatniť a žiť svoj vlastný život. Je to prirodzené, aj keď to býva často pre rodičov ťažké. Ak chceme svoje deti pripraviť do života najlepšie ako vieme, mali by sme určite začať už od útleho detstva a vštepovať im základné hodnoty, ktoré chceme, aby si zobrali za svoje. Ani chúlostivé témy by sme nemali brať na ľahkú váhu a otvorene sa o nich rozprávať. Vyhneme sa tak nepríjemným prekvapeniam, nechceným tehotenstvám a množstvu ďalších problémov, ktoré so sebou život prináša.