Šetrime prírodu

Nedá sa povedať, že by príroda okolo nás mala nevyčerpateľné zdroje. Aj ona predsa odniekiaľ potrebuje čerpať energiu, človek však svojou dlhoročnou činnosťou túto krásu pomaly zabíja a ničí.

dřevo

Je pochopiteľné, že sme moderní ľudia a na svoje prežitie potrebujeme využívať práve suroviny, ktoré nám poskytuje príroda. Keď sa však pozrieme späť, aj ľudia v minulosti a to naozaj veľmi dávnej minulosti používali to, čo im dala príroda s tým rozdielom, že ju na oplátku neničili a prežili.

Cieľom dnešného ľudstva je výroba, predaj, nákup a zase výroba. Chceme stále viac a viac, viac oblečenia, viac jedla, viac domov, nákupných stredísk, áut, techniky a stále dookola. Nevystačíme si so základom, potrebujeme niečo čo nám uľahčí prácu, čo nám uľahčí pohyb, varenie a onedlho aj samotné spanie. Možno si povieme, že si toho nekupujeme až tak veľa, ale uvedomme si, že keď si to povie tak každý človek na sídlisku, v meste, v štáte, na svete, kde sme?

Všetko sa balí do plastov, veci sa vyrábajú z nebezpečných chemikálii, ktoré škodia nášmu zdraviu. Keď ideme ešte trochu ďalej a pozastavíme sa nad tým, že tú vec musí aj niekto vyrobiť, uvedomíme si, že je to len lacná pracovná sila, ktorá navyše pracuje s nebezpečnými látkami za minimálnu, alebo žiadnu mzdu. Sú to ľudia ako my avšak na to, aby prežili, musia vynaložiť veľmi veľa úsilia.

příroda

Skúsme sa na chvíľu zastaviť a pozrieť sa, čo všetko každý deň kupujeme a čo tým podporujeme. Ničenie našej planéty. Prečo nevymeniť plastové fľaše za nerezové, jednorazové plastové tašky za látkové, jednorazové vrecká do koša za ekologicky rozložiteľné vrecká a napomôcť svetu aspoň takýmito malými krokmi? Všetko sa dá, len treba začať od seba, alebo to aspoň skúsiť. Nehanbite sa postaviť za dobrú vec, pomôcť prírode a vedzte, že v tom určite nie ste sami. Dajme našej zemi šancu.