Nebezpečné zvieratá v Afrike- veľká päťka Afriky


Lev
V Afrike sú len tri druhy mačkovitých šeliem. Jednou z nich je lev. Levy žijú vo svorkách. Čím tmavšiu hrivu má len tým je väčšia šanca že je vodcom svorky. Aj samotné levie dávajú prednosť levom s tmavšou hrivou. O mláďatá sa levice starajú spoločne. Ak je lev sám, bez svorky je to preto lebo je buď starý, chorý, alebo dovŕšil dospelosť a musel opustiť starú svorku.

lev

Slon
Najväčší cicavec aký sa v súčasnosti nachádza na našej zemi. Aj keď ide o mohutné zviera v divočine sa pohybuje takmer nehlučne. Slony nájdete aj v Indii, ale africké sú väčšie a majú aj väčšie uši. Na čele stáda slonov stojí stará a skúsená samica. V stáde panujú silné vzťahy. Každá samica pomôže mláďaťu, ktoré potrebuje pomoc a ak niekto zo stáda zomrie ostatní ho pochovajú. V stáde sú len samice. Samce slonov sa k stádu pripoja len v období párenia.

leopard

Leopard
Ďalšia mačkovitá šelma Afriky. Táto dáva prednosť samotárskemu životu. Vyniká veľkou rýchlosťou a silou. Ulovenú korisť vynesie do koruny stromov, kde ju buď hneď zje, alebo si ju tak ukryje na horšie časy. Medzi leopardami sa nájdu jedince s melanizmom. Koža a srsť týchto jedincov obsahuje veľa čierneho pigmentu. Dlhší čas sa tieto zvieratá považovali sa iný druh mačkovitej šelmy – poznáme ich pod názvom čierny panter.

Nosorožec
S váhou od 1,5 do 4 ton je druhým najväčším cicavcom na zemi. V Afrike žijú dva druhy nosorožcov. Tuporohý a ostrorohý. Tuporohý nosorožec má jeden roh, ktorý môže dorásť až do dĺžky 1,5m.  Ostrorohý nosorožec má dva rohy – predný roh je vždy dlhší. Hovorí sa o nich, že sú agresívne, ale nie je to tak. Útočia len keď sa cítia ohrozené, alebo keď majú pri sebe mláďa.

byzon

Byvol
Bylinožravé zviera, ktorá žije v stádach. Počet kusov v stáde je od 10 do niekoľko stoviek. Pre svoj život potrebujú vodu, preto v období sucha sa celé stáda presúvajú do oblastí, v ktorých je ešte voda. Byvol, aj keď je bylinožravec nemá v Afrike nepriateľa. Šelmy si na dospelého jedinca trúfnu len keď je chorý, alebo zranený. Byvoly vedia obrániť pred predátormi aj mláďatá. Vytvoria obranný múr a každého, kto chce cezeň prejsť naberú na rohy.