Brainternet, ovládanie webu pomocou mysle

V poslednej dobe sme už počuli o mnohých technologických vychytávkach, ktorých budeme onedlho svedkami. Množstvo týchto nových a prekvapujúcich technologických noviniek však už v podstate existuje a boli testované a fungovali! No zatiaľ si ešte chvíľku počkáme, kým ich bude na trhu viacej, budú dostupné i v okolí nášho územia a cena klesne na ako-tak prijateľnú hranicu.
energie mozku
Vraví sa aj o novom spôsobe, akým budeme našu elektroniku používať. Konkrétnejšie ako budeme ovládať videohry. Už dnes sa vyrába mnostvo videohier určených pre kompatibilitu s Virtual Reality. Teda žiaden joystick, iba prístroj na našej hlave, ktorého simulácia nás vtiahne priamo do sveta videohry a my ju ovládame pomocou našej mimiky tváre alebo pohybmi tela. Ešte konkrétnejšie však chcem napísať o tom, ako sa podobnou technologickou cestou uberá aj ovládanie internetu.
Vedci v Johannesburgu totiž objavili funkčný spôsob, ako ovládať internet čisto iba pomocou našej mysle, mozgu. V blízkej budúcnosti možno nebudeme potrebovať ani klávesnicu či myšku. Internet budeme ovládať podobným spôsobom ako tie videohry, no nepôjde o virtuálnu realitu, iba o prezeranie a ovládanie internetu pomocou signálov z nášho mozgu. Funkčne otestovaný projekt má meno Brainternet a funguje na spôsob, kedy si na hlavu, v oblasti mozgu, nasadíme podobný prístroj ako u VR. Tento prístroj Emotiv EEG z mozgu zbiera signály, ktoré následne putujú do počítača Raspberry Pi a ten prenáša signály do rozhrania na otvorenej webovej lokalite, na ktorej si môžeme prezerať, čo si naša myseľ žiada a predstavuje.
nové technologie
Vedci si od projektu sľubujú že týmto spôsobom, kedy so sebou budeme zdielať aktivity našej mysle s ostatnými ľuďmi, budeme časom schopnejší lepšie pochopiť vlastný mozog ale aj myseľ iných ľudí. Možno by sme časom zostali jeden k druhému chápavejší a tolerantnejí. No ktovie, aké zázraky nám prinesie tá blízka budúcnosť.