Inteligentná border kólia

Border kólia je plemeno pekného vzhľadu, rozmanitých farieb s prevahou čierno- bielej. Je strednej výšky. Originálny názov plemena je Border Collie. Plemeno pochádza z Anglicka a Škótska, kde sa vycvičovalo ako pastiersky pes. V súčasnosti sa šľachtia aj na práce a výstavy.  Sú vhodné aj na športovú kynológiu.    
pes s míčem
 
Povaha
Border-kólia je známa tým, že má veľmi inteligentnú povahu. Je čulá a svojmu pánovi sa správa veľmi oddane. Okrem toho je to veľmi aktívny pes, ktorý potrebuje stále pracovať. Keby nemala dostatok aktivít mohla by reagovať dosť neprimerane. Avšak, tým že je taká pracovitá, dá sa  skvele vychovať na rôzne účely. V agility v súčasnosti patrí k tým najlepším psom!  
border kolie
 
Ideálne prostredie
Pre túto rasu je najideálnejšie prostredie také, kde by mala dostatok priestoru na rôzne aktivity. Najlepšia pre ňu je záhrada. Dokázala by vydržať aj na byte, ale museli by byť na to spomínané vhodné podmienky.  
 
Výživa
Dospelý jedinec potrebuje bohatý prísun vitamínov a hlavne energetickú stravu. Kvalitná strava má vplyv hlavne na zdravotný stav psa, no aj ja kvalitu srsti.
Konkrétne využitia
·         Výstavy  
·         Agility
·         Spoločenský pes
·         Pastierky pes 
·         Záchranársky pes
·         Doprovodný pes
·         Lavínový pes
 
pes na pláži
Vzťah k deťom a k cudzím ľudom  
Border kólia má k deťom veľmi priaznivý vzťah. Najlepšie je border kóliu kúpiť od šteniatka, aby sa vzťah s dieťaťom postupne vyvíjal s jej rastom. K cudzím ľudom sa border kólia môže správať odmerane, zvyčajne však nebýva agresívna. Ak je jej venovaná dostatočná pozornosť a má veľa aktivít, ktoré by mohla robiť, je veľmi mierumilovným psom.
 
Nezabúdajte že border kólia je hlavne pre aktívnych ľudí! Nie je vhodná pre začiatočníkov, pretože sa jej treba neustále venovať a pracovať s ňou. Ona vás na oplátku zahrnie svojou nesmiernou  láskou a bude vám verná do konca svojho života!