Idete kupovať nový počítač? Spozornite, nastali zmeny!

Doba ide stále dopredu a vlastniť v domácnosti spoľahlivý počítač sa stáva základom ako vlastnenie sporáku, nábytku či práčky. Ale práve tým, že sa doba neľútostne posúva vpred môže nastať situácia, v ktorej zatúžime po výkonnejšom a rýchlejšom hardvéri, ktorý by utiahol i podmienky dnešnej doby, nakoľko počítač z pred 10 rokov už nemožno nazvať výkonným v porovnaní so softvérom, nárokmi a ponukou tovaru pre dnešnú dobu. Ale dôvodov k úvahe o kúpe nového počítača je samozrejme viac a každý v nej môže vidieť inú potrebu, respektíve iný účel. Každopádne sa zamerajme na vlastnosti, ktoré by mal brať do úvahy každý, kto si dnes chce zadovážiť nový computer.

notebook

Najskôr si položme otázku, či by sa k nášmu štýlu využitia hodil skôr stolný alebo prenosný model, teda či uprednostníme výkonnú skrinku alebo praktický notebook. Pokiaľ ste dobrodružný cestovateľský typ a ide vám predovšetkým o bežné aplikácie alebo dostupný internet, možno by vám nakoniec stačil i lacnejší tablet čimobil. Pre „domasedov“ hľadajúcich hlavne výkonný hardvér by bola zrejme najvýhodnejšia kúpa PC, pre cestujúcich vysokoškolákov či častých „písateľov“ zasa notebook, pre ľudí na cestách orientujúcich sa predovšetkým na aplikácie možno výkonný rozkladací tablet. Túto otázku už ale budete musieť rozlúštiť vy sami.

Ak ste však zástancom predovšetkým aktuálneho, výkonného a nového hardvéru, spozornite.
 Od septembra 2018 máte dostupné grafické karty NVIDIA GeForce RTX 2000. Naplnenie ich potenciálu v praxi je však zatiaľ otázne, pretože model RTX 2000 bude ešte mesiace v skutočnosti pracovať pod RTX 1000, čiže zatiaľ ide len o marketingový ťah. Otázne je to i s aktuálnym predajom procesorov Intel, ktorých je dnes nedostatok a tak viditeľne stúpli na cene. Je teda investícia do aktuálne najmodernejšieho hardvéru vôbec rozumná?

počítač

 Zaručene môžeme povedať, že v rámci investície do operačnej pamäte RAM a úložných priestorov určite áno, nakoľko ich cena zostáva stále relatívne sympatická a výkon zaručený. S grafickou kartou a procesorom sa však neuponáhľajte. V prípade grafickej karty NVIDIA by možno bolo rozumenejšie investovať do predošlých modelov a v prípade procesora máte okrem Intelu na výber aj kvalitnú alternatívu v podobe AMD.