Deti a krúžky

Každý rodič si myslí, že jeho dieťa je to najinteligentnejšie, najšikovnejšie a najnadanejšie a chce, aby sa realizovalo vo všetkých oblastiach. Dnes už nie je žiadnou novinkou, že rodičia začínajú so svojimi deťmi navštevovať rôzne krúžky už v škôlke. Je to však ale vhodné a dobré pre dieťa, ktoré ešte samo nevie, čo by ho bavilo?
 otec se syny
Povinnosť
Najlepšie, čo sa môže stať je to, keď za vami dieťa príde samo od seba a povie vám, že by sa chcelo naučiť hrať na klavíri, chodiť na tenis alebo, že chce tancovať vo folklórnom súbore. Vtedy je to jednoduché, len ho zapísať a sledovať či ho to neustále baví. Ak jeho záľuba pokračuje, je to ideálny stav a vy ako rodič sa nemusíte absolútne stresovať a obávať.

No najmä v športoch a hrách na hudobný nástroj príde väčšinou obdobie, kedy bude chcieť dieťa so všetkým skončiť. V prípade hudobného nástroja to často býva povinná náuka, keď dieťaťu nejdú stupnice a rôzne pravidlá alebo má hrať povinnú skladbu, ktorá sa mu nepáči, je ťažká a nejde mu ani po hodinách cvičenia.
děti skákající do vody
Čo sa týka športu, dieťaťu sa zase nechce trénovať. Prídu zápasy, prvé neúspechy, cíti sa demotivované a prestane mať pocit zadosťučinenia a dobrej práce. Je určite dôležité dieťa motivovať a nedovoliť mu to vzdať. No zároveň je potrebné si dať pozor, aby sa preň daný krúžok nestal stresujúci.
 
Nebuďte prehnane iniciatívny rodič
To je určite to najhoršie, čo môžete byť. Sťažovať sa na vás budú nielen učiteľky, ale aj dieťa a v konečnom dôsledku nebude robiť ani jednu vec poriadne. V prvom ročníku sa dieťa stresuje dosť aj bez toho, aby ste mu navalili päť mimoškolských aktivít. Je v novom prostredí, musí sa každý deň učiť a pripravovať a taktiež je veľmi dôležité, aby malo čas si aj oddýchnuť a zahrať sa. Je to predsa len ešte stále dieťa. Nekompenzujte si to, čo ste nestihli, keď ste boli mladší na svojich deťoch. Nenúťte ho zbytočne do všetkého, ukážte mu, že si môže vybrať, čo ho skutočne baví.