Chudnutie – chlieb náš každodenný

„Od zajtra chudnem!“. Poznáte tú vetu? Koľkokrát ste si ju behom roka zopakovali? Samozrejme nájde sa tu mnoho šťastlivcov, ktorých tento problém netrápi. No pokiaľ si tento článok čítate, patríte zrejme do skupiny tzv. snaživcov. Priznajme si, vydržíme týždeň a potom s vrátime späť do normálu. Však?
Áno, nie je to pravidlo, že teraz každý z nás zlyhá a opakovane sa pokúša s menšími prestávkami znova bojovať. Treba si vypestovať silné sebazaprenie a výdrž, zároveň odolať vonkajším nástrahám. Keď sa však poriadne zahryznete do tejto výzvy a začnete bojovať, svoje snaženie pretavíte čoskoro do úspešného konca.

metr

Hovorí sa, že zhruba 75% toho, ako vyzeráme, tvorí naše stravovanie. Verte, či nie, ale je to tak. Veď zvyčajne stačí len trochu alebo radikálne upraviť stravu a odrazu ide ručička na váhe dole. Len práve táto kategória je silno náročná na našu psychiku. Obvykle to funguje pár dní a potom sa pomaly vraciame k pôvodnému navyknutému stravovaniu. Cukry produkujú v tele niečo ako závislosť a telo ho po niekoľkých dňoch abstinencie žiada. A človeku dáva taký silný signál, že pri menšom sebazaprení neodolá a pokušenie sa stane realitou. Tu sa ukáže naša silná vôľa a pokiaľ prežijete bez cukru niekoľko dní, uvidíte, že prekročíte obrovský balvan, ktorý vám prekáža na ceste za štíhlou postavou.

hubnutí

Zvyšných 25% tvoria iné činnosti, či už pohybová aktivita, alebo podporné prípravky na chudnutie. Treba ich však brať s rezervou, i keď podaktoré vám môžu pomôcť naštartovať metabolizmus, alebo podporiť správne trávenie. Netreba však zabúdať na pohybovú aktivitu, ktorá vám pomôže pohnúť s kilami. Netreba chodiť do fitness centier a brať si na seba silné váhy. Ak by sme to príliš preháňali, tak sa motivácia rýchlo zmení na odpor a už len predstava na fitness centrum vám bude naháňať hrôzu. Preto treba všetko začať robiť s mierou a zároveň aj podľa toho, aké skúsenosti už máte za sebou z minulosti. Na začiatok, ale aj po celú dobu vám postačí, ak si doprajete každý deň pár minút voľnej chôdze. A to predsa nebolí. Alebo bicyklovanie, plávanie, pokiaľ máte radi trochu aktívnejší šport.
Tak či onak, netreba zabúdať na to, že vy chcete byť šťastní a že aj keď sa vám to dnes nepodarí, raz to príde určite.