Nevyrobte si na plese trapas módnymi prešľapmi. Dodržte naše rady a určite sa im vyhnete

Každý rok sledujeme plesovú sezónu, hlavne dámy sa zaujímajú o módne trendy v tejto oblasti odievania, ktorá síce trocha ubrala na striktnosti, no stále má svoje pevné pravidlá, ktoré by sme mali dodržiavať, aby sme sa vyhli nepríjemným prešľapom.
 Dievčatá v spoločenských šatách.jpg
Dajte si poradiť
Hodinky na ruke pri plesovej róbe, silonky do sandálikov alebo rozpustené vlasy, na všetky tieto otázky existujú odpovede, a ak sa budete riadiť radami, ktoré vám v nasledujúcich riadkom prinášame, nehrozí vám žiadny „trapas“.
 
Podľa etikety spoločenského odievania si treba dať záležať na týchto základných pravidlách:
 

  • Plesová róba by mala nositeľke siahať až po zem, no minimum je dĺžka po členky. Z materiálov je vhodný satén, zamat, hodváb, šifón alebo čipka, teda na pohľad luxusnejšie látky, ktoré si vyžadujú doladenie šperkmi, malou večernou kabelkou a tiež vhodnými lodičkami.
  • Ak si dáma oblečie šaty bez rukávov, automaticky by si k nim mala vziať aj dlhé spoločenské rukavičky. Tie by mala mať na rukách po celý večer, vyzlieka si ich iba pri konzumácii jedla. Ani podávanie rúk pri zoznamovaní nie je dôvodom na ich vyzlečenie.

Elegantné lodičky.png

  • Slávnostný účes spolu s líčením zverte do rúk profesionálom. Ide o večernú udalosť, pri ktorej treba make up prispôsobiť typu šiat, a to je už trocha náročnejšie, ako sa líčiť na zábavu či party, ktoré zvládnete aj sama.
  • Najdôležitejšie je správne si vybrať strih šiat a prispôsobiť ich svojim proporciám. V prípade väčšieho bruška či širších bokov je vhodný empírový strih, ktorý to všetko elegantne zakamufluje. Krinolíny s takzvanou tortovou sukňou sú určené predovšetkým vysokým a štíhlym ženám, v opačnom prípade siahnite po splývavých modeloch, opticky vás predĺžia.
  • Do sály, určenej na ples, prichádzame už v spoločenskej obuvi, je neprípustné prísť v čižmách s lodičkami v igelitke.
  • Hodinky, hoci aj veľmi elegantné, nechajte radšej doma, k róbam sa nenosia! Žiadne!
  • Medzi tradičnú plesovú obuv môžeme zaradiť lodičky a uzavretou špičkou a otvorenou pätou, no súčasná plesová móda je benevolentnejšia a dovoľuje aj sandáliky s otvorenou špičkou.
  • Otvorená obuv s bosými prstami si vyžaduje dokonalú úpravu nechtov a chodidiel. Pančuchy sa tolerujú, ak sú tenučké a bez zvýraznenej špice a päty.
  • Doplnky zvoľte podľa typu šiat, ktoré si oblečiete. Zložitá róba si vyžaduje jemné šperky, naopak, pri jednoduchších šatách si môžete dovoliť aj pompéznejšie pôsobiace ozdoby.