Denný rituál detí

Väčšina žien túži byť raz matkou. Prajeme si mať svojho milovaného manžela a krásne a šikovné detičky.  Viete však,  čo všetko obnáša mať deti? Ako prebieha deň s deťmi? Môžem vám o tom niečo povedať.  Som matka dvoch krásnych synčekov. Deti sú radosťou do života. Prinášajú nám pocit šťastia,  radosti,  úsmevu a naplnenia nášho sna.  

Ranné prebúdzanie a raňajky 

Deti radi vyspávajú. Veľakrát sa im nechce vstávať ráno do školy.  Je to problém každé ráno a prebieha v každej domácnosti. Zobudiť deti je priam boj pre každého rodiča. Ako to však ráno zvládnuť? Mne sa osvedčilo, že svojho staršieho syna budí ten menší. Stačí povedať, nech ho zobudí a už sa aj vrhne na to. Druhým riešením je oznámiť dieťaťu, že mu už začali rozprávky v televízii. Vtedy vyskočí z postele ako šíp, lebo nechce žiadnu rozprávku zmeškať.

dieťa si číta

Raňajky prebiehajú v kuchyni. Aj keď v televízii idú práve rozprávky, môj syn je naučený sa od nich odtrhnúť a ísť sa naraňajkovať. Väčšinou si na raňajky dáva jogurt, termix alebo šľahačkový puding. Málokedy ho nahorovím na rožtek s maslom a šunkou. Je tak zvyknutý, že mu jogurt na raňajky stačí. Popri jeho raňajkovaní, pripravujem desiatu do školy. Desiatu vždy robím z rohlíka, masielka a šunky, niekedy pridám aj plátkový syr a kečup. Tak môjmu synovi najviac chutí desiata. Na začiatku školy zvykol mávať na desiatu croissant s plnkou. Teraz mu však robím rohlík s niečím a vždy je zjedený. Ovocie a zeleninu na desiatu nedávam, nakoľko viem, že by to nezjedol. Ale deti by mali dostávať veľký prísun ovocia aj zeleniny. Môžte dieťaťu ponúknuť ovocie alebo zeleninu potom, keď sa vráti zo školy domov.

Ranné obliekanie

S ranným obliekaním je to radosť. Môj syn si oblečie takmer hocičo, čo mu ráno pripravím do školy. Keď je chladnejšie, preferuje rifľové nohavice, tričko s krátkym rukávom, mikinu s kapucňou a bundu. Ak je naozaj zima, tak čiapka a tunelový šál sú neodmysliteľnou súčasťou jeho oblečenia. Keď je teplo, je to omnoho jednoduchšie. Stačí tričko s krátkym rukávom a šortky. Do školy však fungujeme na slušnom oblečení, čiže žiadne teplákové nohavice alebo teplákové šortky. Dokonca ani roztrhnuté alebo špinavé. Sme zástancami, že do školy sa má chodiť slušne oblečený.

Vyzdvihnutie zo školy a poobedné aktivity

Väčšinou nášho syna vyzdvihujeme pomocou osobného automobilu, ale keď je pekné počasie, tak sa radi prejdeme. Vezmeme aj nášho drobca v kočíku, pretože školu má syn naozaj blízko. Zo školy sa buď zastavíme na nejakom detskom ihrisku alebo ideme priamo domov. To vždy závisí podľa počasia v daný konkrétny deň. Niekedy ideme na výlet osobným automobilom, inokedy trávime čas u nás doma v byte, napríklad pozeraním televízora alebo hraním sa s hračkami. Syn má rád šoférovanie v byte. Už je tretiak, takže jeho aktivita je aj hranie sa hier na mobile, ktorý má len na domáce účely. Nemá na ňom SIM kartu a ani prístup na internet. Vieme, že je tým pádom preňho bezpečný. Ak je pekne, tak poobede chodíme na detské ihriská. Je to aktivita pre obidve detičky. Trošku sa vyhrajú a vybijú si svoju energiu. Zároveň sa aj unavia. Medzi poobedné aktivity patrí aj robenie si domácich úloh zo školy. Musíme mu s nimi pomáhať. Aspoň vždy vieme, čo preberajú v škole.

radosť detí

Večerné povinnosti s deťmi

Príde večer, a začínajú večerné povinné aktivity. Navečerať sa, osprchovať deti, umyť zúbky a ísť spinkať. Pri dvoch deťoch je to niekedy náročné, no dá sa to zvládnuť. Na večeru zvykneme mať rohlík s maslom, šunkou, nátierkou a aj s nejakou zeleninkou. Niekedy prichystám cestoviny alebo aj nejaké obľúbené naše jedlo. Samozrejme rýchle. Veľmi často mávame volské oko. To nám veľmi chutí. Môj syn je kečupomaniak, takže čo je s kečupom, zje až do vylízania taniera. S ukladaním detí na spinkanie nie je žiadny problém, aj keď je medzi deťmi väčší vekový rozdiel. Starší je vycvičený a naučený tak, že keď mu povieme, že ide spinkať, bez odvrávania ide do postele. Niekedy sa stane, že sa vypýta spinkať sám.

Aj vaše deti poslúchajú, čo im poviete? Rozumejú, keď chcú papať alebo spinkať?