Ako si ochrániť svojho domáceho miláčika ?

Starostlivosť jednoznačne nemôžete zanedbávať, pretože v lete je to so zvieratami vždy najhoršie. Majte oči na stopkách a naučte sa niečo o tom, ako si ich uchrániť.
Opatera o zviera
Horúčavy sú pre nich minimálne takým bremenom ako pre ľudí.  Keď nechceme aby boli dehydrovaný s úpalom ba dokonca blízko smrti, mali by ste sa riadiť podľa nasledujúcich faktov.
Všetky druhy zvierať či už tie hospodárske, domáce alebo v Zoo by mali mať prístrešok, ktorý ich chráni pred akýmkoľvek počasím v každom ročnom období.bordaeaus.jpg

  • Popálenie labiek– nebezpečný je chodník, ktorý je nadmerne horúci aj keď naňho stúpi človek na boso. Na vychádzky s nimi choďte buď zavčas rána alebo v noci, nie poobede. Pozerajte vždy na miesta, kde nie je horúci asfalt.
  • Zavretí v aute ?– neberte to na ľahkú váhu. Aj keď si chcete na pár minút odskočiť do obchodu a máte pri sebe psa, nenechávajte ho zavretého. Môže mu hroziť smrť.
  • Prehriaty organizmus, úpal… – v momente ak zbadáte, že vaše zviera chodí veľmi pomaly, nevládze a je slabé, dodajte mu rýchlu pomoc. Presuňte ho do tieňa, prikladajte mu studené obklady (hlava, hrudník) a zaneste ho k veterinárnemu doktorovi ktorý už vie čo má robiť.
  • Bezsrsté psy – v takomto prípade ich musíte natierať krémom alebo poskytnúť tenké oblečenie.
  • Dlhosrsté psy– ani neváhajte a pre ich dobro ich ostrihajte.
  • Voda a tieň
  • Voda vždy a všade – dôležité je, aby bola vždy čistá.
  • Chládok pre hospodárske zvieratá– tieň by ste mali dopriať aj im a to spomínanými prístreškami a prasatám kúpanie v bahnekolie.jpg

Ako zachrániť zvieratá ?
Keď vidíte, že je už v zlých podmienkach, volajte štátnu políciu. Ak zbadáte zviera, ktoré je zviazané na reťazi, otočte sa na Slobodu zvierat alebo Regionálnu potravinovú a veterinárnu správu.
A čo s dovolenkou ?
Chystáte sa na ňu aj so svojim miláčikom. No veľmi dobre si to premyslite. Dlhé cesty zvieratá nezvládajú.
V prípade že cestujete do Európskej únie, pas potrebuje aj mačka alebo pes. Musí byť aj odčipované a očkované proti besnote.
Stresujúce pre psy sú horúčavy a prostredie, preto si radšej zaobstarajte aby sa oň niekto postaral alebo ho dajte do psieho hotela, ktorý je najlepšie hodnotený a máte istotu že sa oňho postarajú.
Prežite s nimi leto hlavne v zdraví a nezabúdajte na dôležité veci.