Ako pestovať levanduľu všade, dokonca aj vo vnútri


Pestovanie levandule z odrezkov alebo semien
Najprv sa rozhodnite, či chcete pestovať levanduľu zo semien alebo z odrezkov. Obe varianty majú svoje výhody. Ak už máte levanduľu, alebo poznáte niekoho, kto ju pestuje, pestovanie z odrezkov je jednoduché. Ak ešte nemáte levanduľu, zvoľte si radšej pestovanie levandule zo semien. Vyjde to lacno a je to tiež veľmi jednoduché.

levandule

Na teplom mieste zasaďte semená levandule do malých kvetináčov. Semená budú kvitnúť približne za dva týždne, kedy by ste ich mali presadiť do väčšieho kvetináča. Nezabudnite ich pravidelne polievať. Postup pri pestovaní z odrezkov je o niečo jednoduchší, proste rovno odrezky zasadíte do veľkého kvetináča.

Aký kvetináč vybrať?
Pred presadením levandule sa uistite, že máte správny typ nádoby. Levanduľa najlepšie rastie v kvetináči vyrobenom z materiálu, ktorý dýcha, ako je napríklad terakota.
Akonáhle je vaša levanduľa usadená na jej konečnom mieste, bude pravdepodobne rásť pomaly počas prvého roku, ale mala by stále kvitnúť. O dva roky a neskôr očakávajte väčší rast a väčšie kvety. Levanduli trvá dlhšie dokým sa rozrastie, ale potom to stají za to.

květy

Ako sušiť levanduľu?
Levanduľa sa hlavne používa, keď je vysušená. Napríklad ako bylinka, čaj alebo dáva sa do skrine proti moliam. Je to veľmi praktická vec dať levanduľu do skrine, lebo udrží vaše oblečenie krásne voňavé a bez molí, aj keď sa dlho nebude nosiť. Tu sú jednoduché kroky, ktoré musíte dodržiavať pri sušení vlastnej levandule.
·         Zostrihajte kvety, ktoré kvitnú už hneď na začiatku.
·         Vyhnite sa plesni zbieraním levandule po suchom, slnečnom dni a po vysušení rosy, aby nebola mokrá a netvorila sa tam pleseň.

·         Odstrihnete stonky od kvetov, nechajte len kvety.
·         Vytvorte zväzok asi 50 stoniek a zaistite ho gumovým pásikom.
·         Držte zväzky hore nohami na suchom, chladnom mieste mimo priameho slnka. Budú pripravené na použitie asi za mesiac.