Aké disky na auto?

Akého názoru ste vy, ak príde na otázku, aké vybrať disky na auto? Ste zástancom názoru, že jednoducho stačí investovať do lacnejších plechových diskov, čo sú dostatočne spoľahlivé, alebo sa radí k tým, ktorí vidia detailné či aj podstatnejšie výhody v investícii do tých hliníkových?

Je pravda, že v súčasnosti pribúda ľudí, ktorí preferujú hlinikove disky, teda elektróny, a to z viacerých dôvodov, no tým najčastejším je asi ich atraktívnejší dizajn, hoci ten nie je ich jedinou výhodou oproti tým plechovým.

čierne auto

Hliník je estetickejší a ľahší materiál. Tým pádom sú aj takéto disky vzhľadovo štýlovejšie a vďaka nižšej hmotnosti poskytujú aj o niečo lepšie jazdné vlastnosti, menšie opotrebenie súčiastok a nižšiu spotrebu pohonných látok. Hliník je všeobecne obľúbený materiál, napríklad aj v stavebníctve, lenže aj v prípade diskov platí- je drahší, elektróny majú vyššiu kúpnu cenu.

Na druhej strane má svoje originálne výhody a opäť spomeňme, že najobľúbenejšou vlastnosťou hliníkových diskov je práve ich vzhľad. Teda hlavne ak ich zrovnáte s tými plechovými, hoci aj tie je možné skrášliť plastovými puklicami, no cieľom je z hľadiska vzhľadu vo väčšine prípadov len snaha imitovať tieto, viditeľne štýlovejšie elektróny.

Ďalším faktorom je potom údržba, ale aj odolnosť. Tá je v prípade diskov zo zliatin hliníka jednoduchšia, vlastne tieto disky stačí len klasicky umyť vodou. Bez kefy a bez nejakej väčšej námahy, navyše nie sú náchylné na koróziu. Je ale známe, že ak sa dostanú do kontaktu s obrubníkom, môžu sa zničiť. Aj plechový disk samozrejme môže podliehať poškodeniam, ale na rozdiel od elektrónov sa zas dá ľahšie opraviť.

koleso, disk

Hoci áno, v konečnom závere je pre niekoho aj tak kľúčovým faktorom cena. A ako už bolo spomenuté, plechové alternatívy diskov vyjdú lacnejšie, hoci niekedy môžu znížiť vizuálnu hodnotu nového, luxusnejšieho a štýlového auta. A koniec koncov aj v kategórii hliníkových diskov dokážeme nájsť vzájomne odlišné cenové skupiny (a rôzne značky), tým pádom sa aj tam dajú nájsť mnohé cenovo dostupnejšie možnosti.